Om oss


Festivalrykten är en svensk musikportal med fokus på musik och festivaler. Sidan startades officiellt den 18 januari 2010 av Magnus Olsson, då i form av en festivalblogg. Sedan dess har Festivalrykten utvecklats till att även omfatta musiknyheter, recensioner och reportage från ett tiotal skribenter. Vi går vanligtvis på ett stort antal konserter varje vecka och erbjuder vid sidan av den sedvanliga rapporteringen inför också en grundlig täckning av sommarens festivaler på plats.

Trots att Festivalrykten i dag är en av Sveriges mest välbesökta hemsidor med inriktning på musik skriver vi om såväl stort som smått och gillar att också belysa musik som inte vanligtvis får mycket utrymme i media. Festivalrykten drivs av en grupp unga människor med stort engagemang och initierad kunskap.

Kontaktuppgifter till redaktionen finner du nedan. Vi får mycket mail vilket gör att svar inte kan garanteras, men vi läser och lyssnar på det allra mesta som skickas. Förslag och tips tas emot med öppna armar.

Redaktionen

  • Magnus Olsson

    Chefredaktör och annonsering
    info@festivalrykten.se
  • Filip Hiltmann

    Redaktör och konsertansvarig
    filip.h@festivalrykten.se
  • Rikard Berg

    Redaktör och albumansvarig
    rikard@festivalrykten.se
  • Nike Rydberg

    Redaktör
    nike@festivalrykten.se
  • David Winsnes

    Redaktör
    david@festivalrykten.se
  • Hugo Gerlach

    Redaktör
    hugo@festivalrykten.se
  • John Jonsén

    Redaktör
    john@festivalrykten.se
  • Martin Kørra

    Skribent
    martin@festivalrykten.se
  • Olivia Nordell

    Skribent
    olivia@festivalrykten.se
  • Erik Blohmé

    Skribent
    erik@festivalrykten.se
  • Maja Björsne

    Skribent
    maja@festivalrykten.se
  • Noa Söderberg

    Skribent
    noa@festivalrykten.se
  • Amel Suljevic

    Skribent
    amel@festivalrykten.se
  • Freja Wehrling

    Skribent
    freja@festivalrykten.se
  • Johanna Eliasson

    Skribent
    johanna@festivalrykten.se
  • Stina Vickhoff

    Skribent
    stina@festivalrykten.se
  • Nikolas Berndt

    Skribent
    nikolas@festivalrykten.se
  • Sofia Rönnkvist

    Skribent
    sofia@festivalrykten.se