Om oss


Festivalrykten är en svensk musikportal med fokus på musik och festivaler. Sidan startades officiellt den 18 januari 2010 av Magnus Olsson, då i form av en festivalblogg. Sedan dess har Festivalrykten utvecklats till att även omfatta musiknyheter, recensioner och reportage från ett tiotal skribenter. Vi går vanligtvis på ett stort antal konserter varje vecka och erbjuder vid sidan av den sedvanliga rapporteringen inför också en grundlig täckning av sommarens festivaler på plats.

Trots att Festivalrykten i dag är en av Sveriges mest välbesökta hemsidor med inriktning på musik skriver vi om såväl stort som smått och gillar att också belysa musik som inte vanligtvis får mycket utrymme i media. Festivalrykten drivs av en grupp unga människor med stort engagemang och initierad kunskap.

Kontaktuppgifter till redaktionen finner du nedan. Vi får mycket mail vilket gör att svar inte kan garanteras, men vi läser och lyssnar på det allra mesta som skickas. Förslag och tips tas emot med öppna armar.

Redaktionen

  • Magnus Olsson

    Chefredaktör och annonsering
    info@festivalrykten.se
  • Johanna Eliasson

    Redaktör och konsertansvarig
    johanna@festivalrykten.se
  • Erik Blohmé

    Redaktör och albumansvarig
    erik@festivalrykten.se
  • Maja Björsne

    Redaktör och fotoansvarig
    maja@festivalrykten.se
  • Rikard Berg

    Redaktör
    rikard@festivalrykten.se
  • Nike Rydberg

    Redaktör
    nike@festivalrykten.se
  • Filip Hiltmann

    Redaktör
    filip.h@festivalrykten.se
  • John Jonsén

    Redaktör
    john@festivalrykten.se
  • Nikolas Berndt

    Redaktör
    nikolas@festivalrykten.se
  • David Winsnes

    Skribent
    david@festivalrykten.se
  • Hugo Gerlach

    Skribent
    hugo@festivalrykten.se
  • Martin Kørra

    Skribent
    martin@festivalrykten.se
  • Olivia Nordell

    Skribent
    olivia@festivalrykten.se
  • Noa Söderberg

    Skribent
    noa@festivalrykten.se
  • Amel Suljevic

    Skribent
    amel@festivalrykten.se
  • Freja Wehrling

    Skribent
    freja@festivalrykten.se
  • Stina Vickhoff

    Skribent
    stina@festivalrykten.se
  • Sofia Rönnkvist

    Skribent
    sofia@festivalrykten.se