Nyhet

Storsjöyran släpper fyra aktuella svenska namn

Publicerad: 27 februari 2013 av David Winsnes

Amanda Jenssen, El Perro Del Mar, Miriam Bryant och Maria Eriksson till Storsjöyran.

Storsjöyran har inför årets upplaga gått ut hårt genom att boka internationella stornamn som Bad Religion och Crystal Castles. Också de svenska namnen i First Aid Kit, In Flames, Mando Diao och Ulf Lundell har varit välkända. Därför är det inte så konstigt att dagens släpp bjuder på lite fler akter som hyllats men som bara befinner sig i startblocken av sina karriärer.

Amanda Jenssen, svensk press 2012-favorit El Perro Del Mar, stjärnskottet Miriam Bryant och The Concretes-medlemmen Maria Eriksson – nu i solotappning – är alla klara för Östersunds festival den 24-25 juli. Fyra svenska musiker som säkrar inhemsk bred till Storsjöyran.

Läs också

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 506 [name] => Amanda Jenssen [slug] => amanda-jenssen [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 507 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 158 [name] => Crystal Castles [slug] => crystal-castles [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 159 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 12 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 507 [name] => El Perro Del Mar [slug] => el-perro-del-mar [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 508 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 14 [filter] => raw ) [3] => WP_Term Object ( [term_id] => 268 [name] => First Aid Kit [slug] => first-aid-kit [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 269 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 40 [filter] => raw ) [4] => WP_Term Object ( [term_id] => 510 [name] => In Flames [slug] => in-flames [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 511 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [5] => WP_Term Object ( [term_id] => 512 [name] => Mando Diao [slug] => mando-diao [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 513 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 5 [filter] => raw ) [6] => WP_Term Object ( [term_id] => 508 [name] => Maria Eriksson [slug] => maria-eriksson [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 509 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [7] => WP_Term Object ( [term_id] => 509 [name] => Miriam Bryant [slug] => miriam-bryant [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 510 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 4 [filter] => raw ) [8] => WP_Term Object ( [term_id] => 196 [name] => Storsjöyran [slug] => storsjoyran [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 197 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 22 [filter] => raw ) [9] => WP_Term Object ( [term_id] => 133 [name] => The Concretes [slug] => the-concretes [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 134 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [10] => WP_Term Object ( [term_id] => 511 [name] => Ulf Lundell [slug] => ulf-lundell [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 512 [taxonomy] => post_tag [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) )